2023. február 23., csütörtök

Meghatározó olvasmányaim 1-6

Nem vagyok az a nagy csatorna-követő, van néhány podcast, amit főzés közben szoktam hallgatni, Kadarkai Endre beszélgetéseit például nagyon szeretem, meg D.Tóth Kriszta Elviszlek magammal sorozatát is meg zsoktam nézni, amikor olyan emberrel beszélget, aki számomra érdekes. Továbbá 1-2 booktuberre fel vagyok iratkozva, de őket nem hallgatom rendszeresen, csak épp, amikor kéne még 10 perc "valami", akkor elindítom egyik-másik könyves élményeit.

Az egyik ilyen könyves csatornára készült mostanában egy videó a könyvmoly 40. születésnapja alkalmából, hogy 40 év-40 könyv, azaz eddigi életének meghatározó olvasmányai. Ez inspirált arra, hogy leginkább magam miatt megpróbáljam összeszedni, hogy rám mely könyvek voltak így vagy úgy hatással az eddigi életem során, mert több említett könyvnél felsikkantottam magamban, hogy húúú, tényleg, ez nekünk megvolt, ezt én is hogy szerettem, stb...

Szóval megpróbálom összeszedni, visszagondolni, hogy mely kötetek voltak az én meghatározó olvasmányaim. 

1. A legeslegelső nagy emlékem a Jó éjszakát, TV maci! lapozó. Akkoriban még minden esti mese előtt-után a tévémaci volt a felvezető, levezető. Szerintem a kor ikonikus alakja volt a Paprikajancsival együtt. A könyv itt lapul a polcom hátulján, nincs túl fényes állapotban, inkább sallangosnak mondanám, egy csinos kék szigetelőszalaggal van a gerince megerősítve, de semmiképp nem vállnék meg tőle. 


2. Aztán ugyancsak a kisgyerekkorom kedvence volt a Süsü a sárkány. Iskolás még nem voltam ugyan, de a tévében ment a bábjáték, és hallgattuk bakeliten, így a köynvet is kívülről fújtam, igaz a sorok máig Bodrogi Gyula és Sztankai István, Hűvösvölgyi Ildió és Csákányi László hangján szólalnak meg, a dalokat még most is el tudnám éneklni.  Ez is itt figyel a polcomon. 


3. A másik ilyen mese természetesen a Vuk volt. Természetesen ezt is rongyosra néztem és olvastuk, olyannyira, hogy ebből máig is szoktam idézgetni, ha úgy hozza ki a lépés. Pogány Juditot azóta már már több filmben, és színpadon is láttam már, nekem az ő hangja örökkre Vukkal lett azonos. 


4. Aztán már iskolás koromban az egyik nagy kedvencem volt a Csipike az Óriástörpe című könyv. Emlékeimben úgy él, hogy imádtam a törpe kalandjait, és számtalanszor újra- és újraolvastam. Már felnőttként, amikor már a gyerekekkel könyvtárba kezdtünk járni, akkor rögtön megpillantottam a polcon, és ki is vettem. Sajnos felnőttként hiába kerestem benne azt, ami kisgyerekként megfogott. Valahogy nem jött át. Ettől függetlenül a gyerekkoromnak mindenképpen meghatározó emléke lett. 


5.Amikor már tudtam olvasni, de még nem tanultunk oroszt az iskolában, akkor nagy élvezettel olvastam Pöttyös Panninak azt a kötetét, amiben vendégségben (?) volt náluk Szovjetunióból egy lány, Tamara (?) Két mese volt a könyvben, az elsőben bárányhimlős volt Panni, innen kapta a Pöttyös Panni nevet, a másikban volt az szovjet kislány, és tanították egymást oroszul-magyarul. Innen tanultam meg az első orosz szavaimat. Babuska, gyevocska, blincsiki szpasziba, és hasonlók. A könyv a nagymamáméknál volt, amikor ott voltam, mindig elővettem, talán még anyukám könyve lehetett. Sajnos ez már nincsen meg. 


6. A másik ilyen nagyszülőknál levős könyvem a Mirr Murr a kandur volt, ezt is sokszor olvastuk közösen, amjd egyedül is, és a tévében is ment, amikor Halász Judit mesélt a kisfiának.